אודות העמותה

כולנו זקוקים לחסד / נתן זך
כולנו זקוקים לחסד, 
כולנו זקוקים למגע. 
לרכוש חום לא בכסף, 
לרכוש מתוך מגע. 
לתת בלי לרצות לקחת 
ולא מתוך הרגל. 
כמו שמש שזורחת, 
כמו צל אשר נופל. 
בואי ואראה לך מקום 
שבו עוד אפשר לנשום. 
כולנו רוצים לתת 
רק מעטים יודעים איך... 

מי אנחנו?
העמותה, קרן יורי שטרן והמרכז לסיוע הוליסטי למתמודדים עם מחלת הסרטן הוקמו ב-2007 על ידי משפחת שטרן, חברים ועמיתים הקרובים, בכדי להנציח את זכרו של ד"ר ח"כ יורי שטרן, שנפטר ממחלת הסרטן. יורי היה אחד ממנהיגי העלייה מברית המועצות, אשר קידם תחומים רבים בחברה הישראלית. יורי נלחם קרב אמיץ במחלת הסרטן ונפטר בינואר 2007, בגיל 57. המרכז פועל על פי מודל מיוחד אותו יצרה לנה שטרן, אלמנתו של יורי ז"ל, מודל הנשען על ניסיונה האישי והמקצועי - והכאב שנוצר במהלך הליווי, הטיפול והתמיכה ביורי בתקופת התמודדותו עם מחלת הסרטן. המודל משלב התנדבות מקצועית בתחום הרפואה המשלימה, לצד הדרכה ותמיכה מתמדת של מטפלי המרכז. שנה אחר שנה מיושמת במרכז תכנית לימודים ייעודית להכשרת מטפלים מקצועיים (הפועלים כמתנדבים במרכז) ברפואה משלימה בתחום האונקולוגיה.

לחצו לביקור בדף הפייסבוק של המרכז לסיוע הוליסטי ע"ש יורי שטרן

המרכז לסיוע הוליסטי מעניק מדי שנה קרוב ל-11,000 טיפולים ברפואה משלימה, לאלפי חולי סרטן ובני משפחותיהם, בסיועם מעורר ההשראה של יותר מ-160 מטפלים מוסמכים, כולם מתנדבים. הטיפולים ניתנים למבוגרים ולילדים ללא תשלום בארבע מחלקות אונקולוגיות במרכז הרפואי שערי צדק - ובתשלום סמלי בקליניקה הקהילתית של המרכז לסיוע בירושלים. החזון ליצור קהילה תומכת של מתמודדים עם מחלת הסרטן מתממש בפעילות הקליניקה: במעגלי תמיכה המגוונים, קורסים, סדנאות וחוגים עבור כל קהל מטופלי המרכז לסיוע - ובפרט עבור קבוצות של נשים, צעירים, בני המשפחה ועוד. הטיפולים: טיפולי מגע, דיקור קהילתי סיני ויפני, טיפולי גוף נפש, טיפולי שיקום.


חזונם של לנה שטרן וצוות המרכז: קידום הטיפול המשלים והתומך בישראל, לטובת כל אדם המתמודד עם מחלת הסרטן, בכל שלבי המחלה, ללא הבדל דת, גזע, מין או מצב כלכלי. כאשר יסדה גב' שטרן את המרכז לסיוע, ראתה לנה לנגד עיניה את הקושי הפיזי, הנפשי והכלכלי הרב של המתמודדים עם מחלת הסרטן, כמו גם את הקושי הרב של האנשים התומכים בהם. וכך, ייחודיותו של המרכז שייסדה הוא במתן תמיכה (חינם או במחיר סמלי) בטיפולי גוף-נפש לחולים ולאלה התומכים בהם: המלווה או בן המשפחה.

רקע, צרכי השעה: לפי נתוני האגודה הישראלית למלחמה בסרטן, בישראל ישנם יותר מ-250,000 חולי סרטן ומדי שנה מאובחנים בארץ יותר מ-30,000 חולי סרטן חדשים. מחקרים מוכיחים שבתקופת ההתמודדות עם המחלה ולאחריה, טיפולים ברפואה משלימה כטיפולי מגע, דיקור סיני, טיפולי גוף-נפש וכד', מועילים לגוף ולנפש, מקלים על ההתמודדות עם מחלת הסרטן ומכלול תופעות הלוואי הקשורות אליה ומשפרים בצורה משמעותית את איכות החיים ואת סיכויי ההחלמה. עלות טיפולים אלו בשוק הפרטי נעה בין 200₪ ל-450₪ לטיפול. פעילות המרכז מאפשרת למתמודדים עם מחלת הסרטן מכלל שכבות אוכלוסייה (יהודים, ערבים, עולים חדשים, חרדים, קשישים, ניצולי שואה, מעוטי יכולת ועוד) ליהנות מאפשרות זו ללא תשלום או בתשלום סמלי, לאורך כל תקופת ההתמודדות עם המחלה וגם אחריה. כמו כן, פעילות המרכז מאפשרת למתמודדים לקבל טיפולי רפואה משלימה, תמיכה וליווי בתקופות שבין הטיפולים, בתקופת ההחלמה והחזרה למעגל העבודה, או בשלבים האחרונים של החיים. 

מטרות המרכז לסיוע הוליסטי למתמודדים עם מחלת הסרטן:
"כולנו רקמה אנושית אחת", כנאמר בשיר. החזון של לנה שטרן הוא מתן אפשרות זמינה ושוויונית לקבלת טיפולי רפואה משלימה תומכת לאנשים המתמודדים עם מחלת הסרטן מכל קבוצות האוכלוסייה, ללא הבדל דת, גזע, מין או יכולת כלכלית, מתממש במרכז לסיוע הוליסטי כבר 14 שנה. 


לנה שטרן, מייסדת המרכז מספרת: 
"רעיון הקמת המרכז, המאפשר הנגשה של טיפולים הוליסטיים למשפחות וחולים במחלות אונקולוגיות, נולד ברגעים של התמודדות אישית עם מחלתו של בעלי, יורי שטרן ז"ל. למרות תקופה קצרה יחסית שעברה מגילוי המחלה עד יום הליכתו של יורי בינואר 2007, הרגשתי שהצלחנו לשמור ולשפר את איכות החיים של יורי והמשפחה כולה, באופן ניכר ובולט, בכל יום, שעה ודקה. מערכת הטיפולים ההוליסטיים שארגנתי, כללה מרכיבים רבים – מתזונה, עד טיפולי מגע ומדיטציה, כתיבת סיפור חיים, לכידות של משפחה וחברים קרובים ורחוקים סביב יורי, פתיחות ואי-שמירת הסוד.  כל אלה אפשרו לנו לקיים מסע מלא באהבה, תמיכה, שמחה וגם כאב. באפריל 2007 פניתי למנכ"ל המרכז הרפואי שערי צדק פרופ' יונתן הלוי ולרופאו של יורי פרופ' נתן צ'רני עם הצעה לפתוח את שערי בית החולים לעמותת מתנדבים/מטפלים הוליסטיים. הם נענו בחיוב, ובספטמבר 2007 נערך יום ההכנה הראשון של מתנדבי מרכז יורי שטרן. מאז גדלנו והתפתחנו עד מאוד.

פרופ' לורנס לה–שאן, מחבר רב-המכר העולמי "סרטן כנקודת מפנה", כתב: "בלב הגישה ההוליסטית המודרנית, קיימת התפיסה על אודות חשיבות כל רמות הוויתו של האדם - היבטיו הגופניים, הנפשיים והרוחניים, כמו גם הקשרים בינו לבין סביבתו - כולם חשובים. התעלמות מהם או מחלקם היא מסוכנת. רק בשעה שנתייחס לסרטן בעת ובעונה אחת מנקודת מבטו של האדם החולה, של בני משפחתו ושל אנשי הצוות הרפואי, נוכל להבין כיצד לגייס בצורה הטובה ביותר הן את משאבי הריפוי של הסביבה והן את יכולות הריפוי העצמי של המטופל, כך שהטיפול הרפואי ישפיע בצורה הטובה ביותר." כאמור, מרכז ההתנדבות פעל במרכז הרפואי שערי צדק החל מ-2007, וב-2009 הקמנו את הקליניקה שאפשרה לנו להרחיב את פעילות המרכז עבור מאות מתמודדים החיים בירושלים ובסביבתה. מעגל המטפלים שלנו גדל וכולל כיום קרוב ל-160 מטפלים, מתנדבים כולם. הקמת והרחבת הפעילות בקליניקה בבית יורי שטרן בירושלים יצרה מקום ייחודי בקהילה, מקום של תמיכה וליווי עבור חולים ובני משפחותיהם, במחירים מינימאליים, מקום המאפשר איכות חיים נאותה בכל שלבי מחלת הסרטן." המשוררת זלדה כתבה: "לכל איש יש שם שנתן לו הים ונתן לו מותו." מרכז יורי שטרן ממשיך את שימור הזיכרון ואת אהבתנו ליורי בדרכו המיוחדת.

פעילות המרכז מתקיימת במרכז הרפואי שערי צדק, בקליניקה הקהילתית בירושלים ובשלוחה של הקליניקה הקהילתית בתל - אביב. כמו כן, מתקיימים שיתופי פעולה עם הוספיס גליל עליון והעמותות: 'חברות', 'תעצומות' 'אחת מתשע' וארגונים נוספים הפועלים למען המתמודדים עם מחלת הסרטן.

הצוות שלנו

20160406_192520.jpg#asset:247

people.jpg#asset:16

אמה שם בה / שכבות
יָד עַל הַגַּב.
כַּמָּה מַפְתִּיעָה יְכוֹלָה לִהְיוֹת יָד עַל הַגַּב?
כַּמָּה מַפְתִּיעָה יְכוֹלָה לִהְיוֹת יָד הַמּוּנַחַת עַל הַגַּב בְּרַכּוּת?
כַּמָּה מֻפְתָע יָכוֹל לִהְיוֹת גַּב כְּשֶׁמּוּנַחַת עָלָיו יָד בְּרַכּוּת?
כַּמָּה מֻפְתָע יָכוֹל לִהְיוֹת הַלֵּב
כְּשֶׁמּוּנָח עַל גַּבּוֹ גַּב
וְעַל גַּבֵּי הַגַּב מוּנַחַת יָד
וְעַל גַּבֵּי הַיָּד מוּנַחַת רַכּוּת
וְעַל גַּבֵּי הָרַכּוּת מוּנָחוֹת מַחְשָׁבוֹת טוֹבוֹת מְאֹד.

לנה שטרן
ורדה הרשקוביץ
סיון לשם חי

לנה שטרן

יו"ר קרן יורי שטרן ומייסדת המרכז לסיוע הוליסטי

משרד: 077-9181021

פקס: 077-5493284

דוא״ל: lena@yurishtern.org.il​

ורדה הרשקוביץ

מנכ"לית קרן יורי שטרן

משרד: 077-9181428

פקס: 077-5493284

דוא״ל: varda@yurishtern.org.il​

סיון לשם חי

מנהלת הקליניקה בבית יורי שטרן

משרד: 077-5181021

פקס: 077-5493284

דוא״ל: clinic@yurishtern.org.il​

ורד סיסו

ורד סיסו

אחראית משמרות בקליניקה

משרד:

פקס:

דוא״ל:

פעילויות העמותה

מספרים עלינו

המרכז לסיוע הוליסטי ע״ש יורי שטרן, כולנו רקמה אנושית אחת שלמה.

כתבתה של מיקי חימוביץ, ערוץ 10, מן הסדרה "ישראלים עשר"

כתבתה של נעמי אלטרנץ על המרכז לסיוע הוליסטי ע"ש יורי שטרן, טלוויזיה קהילתית